niedziela, 28 kwietnia 2013

Wieści z gniazda na balkonie (2)

Są już pisklaki:
Wykluły się w poprzednim tygodniu. Nie udało mi się jednak zaobserwować tego momentu. Nie widziałam skorupek jaj, ale zauważyłam, przy zmianie gołębich rodziców w wysiadywaniu, że nie bielą się skorupki, a widać jakieś beżowe mechate kulki. Dopiero wczoraj, kiedy byłam w domu udało mi się uchwycić krótką chwilę, gdy dorosłego gołębia nie było w gnieździe.
Poniżej jeden z rodziców wraca do gniazda. Zmieniają się ok. godz. 11 i 16. Gdy ma to nastąpić słychać najpierw "pohukiwanie" gołębia gdzieś w pobliżu. Za chwilę gołąb siada na balkonie, a ten siedzący w gnieździe szykuje się do wyjścia. I następuje zmiana.
Pisklaki wylęgają się po ok. 18 dniach wysiadywania jaj. Przeczytałam, że nie należy gołębi dokarmiać, ale można postawić im naczynie z wodą. Tak też zrobiłam, ale nie zauważyłam czy z niej korzystają. Przez około 3 tygodnie gołębie maluchy będą ślepe.
Więcej o gołębiach na stronie: http://www.turkoty.pl/36-Rozmnazanie-golebi.html

To podglądanie życia w "moim" balkonowym gniazdku tak minie zaciekawiło, że zaglądam również do gniazd innych ptaków: bocianów białych i czarnych, orłów ....
Ptasie rodziny można oglądać poprzez kamerki internetowe:
http://www.eenet.ee/EENet/kalakotkas.html
http://www.eenet.ee/EENet/saunja.html
http://www.eenet.ee/EENet/kurg.html
http://www.lasy.gov.pl/bielik
http://www.warszewo.pl/bociany#kalendarz-2013
http://bociany.tv/index.php?a=l1&camera=1

3 komentarze:

 1. Prowadzisz bardzo interesujące obserwacje swoich gołębi - zazdroszczę Ci:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Aleeee superrrr :)) Jakie kochaniutkiee:))
  U mnie one na takiej wysokości nie miałyby szans przeżycia ... Moja Kitka to by się z nimi rozprawiła ....:((

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiem coś o tym jak cudnie jej podglądać przyrodę...można się wiele nauczyć ...z jednej strony masz kiepsko bo z doświadczenia wiem ile gołębie potrafią szkód poczynić ( u nas w Krakowie gołąb to chleb powszedni) ale z drugiej strony ile radości w oglądaniu jak się nowe życie budzi ...:)

  OdpowiedzUsuń